Dzisiaj jest: czw 20 wrz 2018 01:00
Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Aktualny kurs walut: 1 zł = £ 4.84

Grzywna £100 i rejestr karny za brudne okna

Osoby, które nie myją okien i mają zaniedbane ogródki, mogą zostać ukarane mandatem i wpisem do rejestru karnego - zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez Theresę May, kiedy pełniła jeszcze funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych.

Osoby, które nie myją okien i mają zaniedbane ogródki, mogą zostać ukarane mandatem i wpisem do rejestru karnego - zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez Theresę May, kiedy pełniła jeszcze funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych.Od czasu wprowadzenia nowych zapisów do Ustawy o Zachowaniach Antyspołecznych w 2014 roku, przeprowadzono tysiące interwencji - donosi dziennik "The Times".

Raport grupy Manifesto Club, kontrolującej zbyt inwazyjne przepisy dotyczące codziennego życia, wykazał, że upomnienia służą kontrolowaniu szerokiego zakresu wykroczeń, w tym głośnego płaczu w domu i karmienia ptaków w ogrodzie.

Niezastosowanie się do upomnień może być karane grzywną aż do £100. Niezapłacenie mandatu zaś może doprowadzić do wyroku skazującego. Osoby mogą też zostać wezwane przed sąd, gdzie kara wynosi do £2 500.

Upomnienia są podobne do tych wydawanych w przypadku zachowań antyspołecznych, a ich celem jest ułatwienie władzom lokalnym zapobiegania uciążliwym zachowaniom. Mogą też być one kierowane przeciwko firmom, takim jak na przykład punkty sprzedające jedzenie na wynos, w których występuje stały problem z zaśmiecaniem okolicy.

W okresie 12 miesięcy poprzedzających październik 2015 roku, 107 gmin wydało łącznie 3 943 upomnień. Najwięcej było ich w Newham, we wschodnim Londynie – 1 486, następnie w Wakefield (West Yorkshire) - 802.

Zdaniem Manifesto Club, upomnienia są używane do stosowania nieuzasadnionych ograniczeń wolności osobistej.

„Takie pouczenia naruszają prywatność domu” – podkreśla Josephine Appleton, dyrektor organizacji, która podkreśla, że niektóre rady mogą używać nakazów jako sposób na zarabianie pieniędzy.

Upomnienia mogą być wydawane przez policję, pracowników rad miejskich, czy prywatnych ochroniarzy zatrudnianych przez władze lokalne.

Jeden z mieszkańców Rotherham został na przykład zmuszony do umycia okien, a rada w Warwick zakazała dzieciom pukania do drzwi i uciekania.

„Potencjał nadużywania tej władzy jest ogromny. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dotyczących stosowania upomnień: przedstawiciele władz lokalnych mogą wypełnić formularz nakazujący coś zrobić albo zakazujący czegoś. Jeśli dana osoba się nie zastosuje, popełni wykroczenie. Wystarczy, że zdaniem urzędnika czyjeś zachowanie ma szkodliwy wpływ, w obszarze, w którym trudno o dowody” - napisała w raporcie Appleton.


 

Ostatnie aktualności

Pomoc i wsparcie

Płatności obsługuje: