Dzisiaj jest: czw 20 wrz 2018 01:03
Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Aktualny kurs walut: 1 zł = £ 4.84

Trwają przygotowania do przejscia na nową jednofuntowke

Nowa strona internetowa oferująca porady na temat dostosowywania maszyn i szkolenia pracowników powstała specjalnie po to, by wprowadzenie nowej jednofuntówki przeszło jak najsprawniej. Moneta o zmienionym wyglądzie wejdzie do obiegu w marcu 2017 roku.

Nowa strona internetowa oferująca porady na temat dostosowywania maszyn i szkolenia pracowników powstała specjalnie po to, by wprowadzenie nowej jednofuntówki przeszło jak najsprawniej. Moneta o zmienionym wyglądzie wejdzie do obiegu w marcu 2017 roku.Ministerstwo Finansów nawołuje firmy, które operują gotówką lub korzystają z automatów na monety, do zapoznania się z treścią nowej strony internetowej.

Adam Lawrence, dyrektor Mennicy Królewskiej stwierdził, że właściciele buiznesów powinni sprawdzić, w jaki sposób wprowadzenie nowego bilonu może dotyczyć ich działalności i jakie kroki winni podjąć, by przygotować się na wprowadzenie jej do obrotu w marcu 2017 roku.

Zmiany mogą obejmować dostosowanie wyposażenia i przeszkolenia załogi.

Wszystkie maszyny przyjmujące gotówkę będą musiały zostać przystosowane do nowej, 12-bocznej jednofuntówki.Nowa jednofuntówka, która będzie jedną z najlepiej zabezpieczonych monet na świecie, pojawi się w obiegu w 2017 r. (Fot. Getty Images)„Funt, jaki znamy, zniknie z obiegu” - poinformował sekretarz Ministerstwa Finansów David Gauke. “Wprowadzenie nowej monety będzie bardzo ważnym wydarzeniem i współpracujemy z Mennicą Królewską w celu zapewnienia jak najsprawniejszego przejścia” - dodał.

Przez pierwsze sześć miesięcy funkcjonować będą jednocześnie dwie wersje bilonu, jednak jesienią 2017 roku firmy nie będą mogły przyjmować ani wydawać starej monety.

Rząd ma nadzieję, że nowa wersja będzie „najbardziej bezpieczna na świecie”.

Nowy wizerunek jednofuntowej monety, która zostanie wprowadzona w obieg w 2017 roku, został zaprojektowany przez 15-letniego mieszkańca Anglii. Zwycięska koncepcja przedstawia rośliny będące symbolami czterech krajów należących do Zjednoczonego Królestwa. Por, oset, koniczyna oraz róża osadzone są w królewskiej koronie.

W grudniu ubiegłego roku wybito ostatnią partię okrągłych funtów. Obecny funt po raz pierwszy został wybity w Llantrisant w 1983 roku i stanowił zamiennik dla jednofuntowego banknotu. Na przestrzeni 32 lat do obiegu trafiło w sumie ponad 2,2 mld okrągłych monet o nominale £1. 

Niestety, moneta jest bardzo podatna na podrabianie. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii krąży ok. 45 mln „fałszywek”, czyli równowartość 3 proc. bilonów, które są w tej chwili w obiegu.Sky News / Aneta K.
 

Ostatnie aktualności

Pomoc i wsparcie

Płatności obsługuje: